Kuidas valida laualampi? Leave a comment

Led laualamp

MASTERLIGHT annab nõu, milliseid omadusi tasub otsida kaasaegses laualambis, et lisaks sobivale välimusele täidaks valgusti oma eesmärgid ja ei tekitaks kasutajale kasu asemel kahju.

1. Milleks mul on laualampi vaja?

Ei ole otstarbekas ega ökonoomne kasutada üle terve ruumi sama valgushulka. Seetõttu lähebki üldjuhul vaja nii töövalgusteid, üldvalgusteid, teatud juhtudel ka dekoratiiv-ning meeleoluvalgusteid. Kodus ja kontoris saab selliselt üldvalgustuse tugevust vähendada määrani, mis sobiks arvuti vaatamiseks ning luua meeldivama üldise atmosfääri ja säästa elektrit. Tööpindu saab täiendada näiteks laualampidega, et oleks võimalik reguleerida, kui palju valgust vastavas olukorras vaja läheb.

2. Millele pean laualampi valides tähelepanu pöörama?
Välimuse osas õiget ega vale valikut ei ole – värv, suurus, kuju, materjal ning viimistluse valik on kõik sinu isikliku eelistuse küsimus. Samas oleks tark arvestada stiiliga, mis ühtib ruumi sisekujundusega. Hea investeering on ajatu disainiga laualamp, kuna kaasaegsed kvaliteetsed LED-valgustid peavad vastu aastakümneid. Vali lambi värv või viimistlus näiteks sahtli käepidemete järgi või tekita maitsekas kontrast valides heledale lauale must valgusti ja arvuti.

Näiteks need minimalistliku disainiga alumiiniumsulamist laualambid sobivad hästi kokku Apple arvutitega:

Ent ainult välimuse järgi ei soovitaks siiski valida. Kui kasutad laualampi ruumis, mida kasutatakse ka muude tegevuste jaoks, nagu näiteks TV vaatamiseks, tahad sa ilmselt dimmerdatavat valgustit ja eelistad kontrollitud valgusvihku. Kindlasti ei tohiks laualambi valgusallikas (pirn või sisseehitatud LEDid) sind pimestada, kuna see kahjustab nägemist sarnaselt, kui otse päikesesse vaatamine. Hajutuskattega lambid on selles osas parim valik.
Jälgi, et valgusvihk kataks ühtlaselt põhilise tööala ja mida vähem varje erinevate valgusallikate tõttu tekib, seda parem. Suurema tööpinna puhul tuleb igati kasuks, kui valgusti jalg ja pea oleksid reguleeritavad ning valgusvihku saaks sättida katma kogu hetkel vajaminevat ala.
Kui sinu laua pind on kõrgläikega või klaasist, jälgi, et valgusallikas ei peegeldaks laua pinnalt eredalt sulle silma. Pimestava peegelduse vältimiseks võid keerata valgusvihu endast eemale selliselt, et peegeldust ei tekiks või kasutada näiteks lauamatti. Eriti tundlikud on pimestavale valgusele vanemad inimesed, ent silmasõbralik lamp võiks olla ka juba 5 aastase lapse kirjutuslaual.

Need USA firma TaoTronix mitmekülgselt reguleeritavad laualambid sobivad hästi töövalgustiks nii koju kui ka kontorisse:

2. Millist ja kui palju valgust on vaja?
Kindlasti ei taha sa värelevat valgust, mis juba mõne tunni möödudes võib tekitada peavalu ja silmade väsimust. Värelust saad testida lülitades oma mobiilis sisse video režiim ja suunata fookus valgusallikale suhteliselt lähedale.

Tavalist hõõgniidiga lampi olime harjunud ostma vattide (W) järgi, sest sama W arvuga pirnid andsid sama palju valgust (luumeneid). Töölauale on piisav valgus alates 400 luumenist (450lm vastas 40W hõõgniidiga pirni valgustugevusele, 60W pirni puhul oli luumenite arv 800)

LEDitööstuses panevad kvaliteetsete ja jätkusuutlike valgustite tootjad suurt rõhku sellele, et valguse toon oleks võimalikult sarnane päevasele valgusele. Looduslik valguse toon ja intensiivsus aga päeva jooksul muutuvad ning neil on inimesele ka erinev psühholoogiline mõju. Õppimiseks, lugemiseks, töötamiseks sobivad valgustoonid on 3000K, 4000K, 5000K ent praegusel hetkel on saada juba mitmeid laualampe, mille puhul saad ise valida meeldivaima valgustooni 2700K-6000K ehk soojast toonist külmema toonini. Soojemad toonid on looduslikult ärkamise ja uinumise ajal, külmemad ja suurema valgustugevusega toonid aga keskpäeval, kui inimese produktiivsus peaks olema suurim.

Lisa kommentaar