Kuidas valida LED valgusteid? Leave a comment

Kas LED valgustite riiulite ees seistes tunned end kohati nõutuna? Jah, võrreldes traditsiooniliste valgustitega pakuvad LED-valgustid palju rohkem valikuvõimalusi. See aga teeb nende valimise mõnevõrra keerulisemaks. Kuidas siis valida LED-pirni või LED-valgustit? MASTERLIGHT jagab siinkohal kasulikke nõuandeid, mida võiks LED-valgustuse ostmisel arvestada ja milliseid vigu vältida.

1. Osta luumeneid (lm), mitte vatte (W)

Me oleme pikalt harjunud valgustust ostma W (vattide) järgi. LED valgustuse puhul oleks kõige tähtsam vaadata, kui palju luumeneid (lm ehk valgustugevus) LED-valgusti teatud voolutarbimise (W) juures annab. Erineva katteklaasiga ning erineva valgustooniga valgustid, sealhulgas LED-pirnid, annavad sama voolutarbimise (W)  juures erineva hulga luumeneid. Iga aastaga muutuvad valgustid järjest energiatõhusamaks (efektiivsemks), kuid kuna erinevad LED-pirnid ja valgustid on ette nähtud teatud otstarbeks, siis luumenite arv jääb enam-vähem samaks. Seega on eksitav osta W järgi, kuna võib-olla on sinu soovitud valgushulgaga pirn saadaval juba ka väiksema W kuluga.

2. Mis mõjutab hinda?

Hinda mõjutavad mitmed tegurid

kattematerjal (klaas või plastik)
teised kasutatud materjalid ning elektroonikakomponendid
toote eeldatav eluiga – reeglina, mida soodsam toode, seda tihemini peab neid vahetama.
dimmerdatavus – dimmerdamise võimalus teeb toote kallimaks. Seevastu lisandub valgushulga reguleerimisvõimalus ja sellest tulenev elektri kokkuhoid ning meeldiv valgustustase.
koostekvaliteet – toote sisse küll ei näe, ent tavaliselt reedab madala koostekvaliteediga toote ilmetu pakend ja kehva väljanägemisega toode.

Dimmerdatav ehk reguleeritava valgustugevusega LED pirn või valgusti sobib kasutamiseks ka tavalise ON/OFF lülitiga. Sel juhul valgustab andmetes toodud maksimaalse valgustugevusega.

3. Millist valgustooni valida?
Kindlasti oled märganud, et LED-valgustitel on küllaltki lai valik valgustoone. Kuhu siis mida peaks valima? Valgustoonidest võiks teada niipalju, et soojemad toonid toovad esile kodus soojemaid toone (näiteks punase diivani). Neutraalne (4000-4500K) sobib hästi modernsetesse ja värskeilmelistesse ruumidesse, kuna soojad toonid jätavad kollaka varjundi.
Kontorisse, töökohta võiks valida 4000K-5000K, kuna need toonid soosivad inimese erksana püsimist ja tõstavad produktiivsust.
Koju võiks valida üldjuhul 3000K või 2700K.
Vannituppa, kööki 3000K või 4000K.
Magamistuppa, elutuppa sobivad ka 2700K-2200K, kuna mida soojem toon, seda kenamad paistame ning selles valguses on kõige meeldivam viibida.

4. Miks on olulised Ra, CRI näitajad?
CRI ja Ra on värvieraldusindeksid ehk näitavad, kui hästi suudab valgusti värvispektri erinevaid värve esile tuua skaalal 1-100ni. CRI metoodika on täpsem, seetõttu ka usaldusväärsem.
Praegusel hetkel on valdav enamus valgusteid CRI 80-90, mis on üldjuhul igati piisav. Õuevalgustuse puhul võib olla ka CRI 70-80. Kõrgeks ehk väga heaks loetakse CRI üle 90, mida on soovitatav kasutada muuseumides, kunstigaleriides, kauplustes ja muudes kohtades, kus tõetruud värvid on eriti olulised.
LEDi-maailm liigub iga aastaga ideaalse värvieraldusindeksi poole, et saavutada värvieraldusindeks 100 nagu oli hõõgniit- ning halogeenpirnidel.

MASTERLIGHT tootevalikust võib samuti leida kõrge CRI-ga tooteid, näiteks:

Lisa kommentaar